HISTORIA SOPOTU W 100 SŁOWACH
Marina Sopot jest jedną z najpiękniej położonych marin w Polsce. Znajduje się na końcu najdłuższego, drewnianego molo na Bałtyku. W dodatku w mieście którego historia sięga XIII wieku.
Po ponad 500 letniej przynależności do Polski, w 1772 roku, czyli po rozbiorze Polski Sopot trafił pod administrację Królestwa Prus. Od tego czasu Sopot powoli stawał się kurortem i z biegiem lat rozrastał się i zdobywał popularność. Skutkiem tego w roku 1901 roku Sopot uzyskał prawa miejskie. W 1920 roku miasto - na mocy traktatu wersalskiego - zostaje włączone do Wolnego Miasta Gdańsk. W 1945, po nieco ponad 170 latach Sopot wraca do Polski.
SOPOCKIE MOLO
Sopot zyskując miano kurortu i kąpieliska, dzięki inwestycji Jerzego Haffnera otrzymuje pomost o długości 31,5m. To był zalążek dla dzisiejszego mola. Do 150m zostało wydłużone na koniec XIX wieku, a po 10 latach - w 1910 - mierzyło już 315m. Wbrew pozorom, atrakcja turystyczna, to drugorzędna rola mola. Głównym bowiem zadaniem była obsługa transportu morskiego - towarowego oraz pasażerskiego. Dzisiejsza długość (511m) i forma mola powstała w 1928 r., po gruntownej przebudowie i rozbudowie zarówno samego mola, jak i części stanowiącej dzisiejszy Plac Zdrojowy.